Vojtěška – Dětenice okres Jičín

Vojtěška setá (lucerna) je víceletá pícnina z čeledi bobovitých, pěstovaná pro kvalitní objemové krmivo. V rostlinné výrobě slouží jako zdroj bílkovin pro hospodářská zvířata, sklízí se 3-4× ročně ve fázi počátku kvetení. Díky fixaci dusíku zlepšuje půdní úrodnost a hodí se do osevních postupů; v lokalitě Dětenice patří mezi tradiční pícniny na orné půdě. Pro své vlastnosti je vhodná i do směsí s trávami pro pastvu.

1–2 firem z 2 nalezených Filtry

Poptat více firem Vyberte firmy Zrušit

Nabízíme kompletní sadu služeb v oblasti rostlinné a živočišné výroby. Specializujeme se na pěstování obilnin, olejnin a pícnin. Chov skotu holštýnského plemene je další důležitou součástí naší činnosti. Využíváme moderní technologie a postupy pro efektivní a udržitelnou zemědělskou produkci.

Poslat poptávku agrobystrice.cz 493 599 816

Společnost Volanická zemědělská, a.s. hospodaří v okrese Jičín a zaměřuje se na zemědělskou prvovýrobu (RV a ŽV). Doplňkovou činností je výroba elektrické energie v bioplynové stanici a poskytování zemědělských služeb.

Poslat poptávku 493 592 900

Vojtěška v lokalitě Dětenice – detailní popis

Vojtěška setá (Medicago sativa), známá také jako lucerna, je víceletá pícnina pěstovaná pro produkci kvalitního objemového krmiva s vysokým obsahem bílkovin.

Agrotechnika zahrnuje přípravu půdy s neutrálním pH, výsev na jaře nebo v srpnu do hloubky 1-2 cm. Porost vydrží 3-5 let a poskytuje 3-4 seče ročně. Nejvyšší nutriční hodnoty dosahuje vojtěška na počátku kvetení, kdy obsahuje 15-20 % bílkovin v sušině. Fixace dusíku kořenovými hlízkami obohacuje půdu a snižuje potřebu dusíkatých hnojiv pro následné plodiny. Při zakládání porostu se doporučuje výsev 20-25 kg osiva na hektar.

Podle čeho vybírat odrůdu vojtěšky?
  • odolnost proti poléhání a chorobám
  • výnosová schopnost a rychlost obrůstání
  • vhodnost pro daný typ půdy a klimatické podmínky
  • účel pěstování (seno, senáž, pastva)

Při výběru dodavatele osiv nebo krmiv z vojtěšky je vhodné sledovat původ osiva a certifikaci. V lokalitě Dětenice působí zemědělské podniky i specializované prodejny krmiv. Vojtěška je vhodnou předplodinou pro pěstování brambor nebo pěstování obilovin, protože zanechává půdu zásobenou dusíkem. Prodejci v lokalitě Dětenice a okolí nabízejí jak osivo, tak hotové krmné směsi.

Kromě přímé pastvy a sklizně na seno se vojtěška zpracovává na senáž nebo dehydratované pelety. Tyto produkty si zachovávají vysoký obsah bílkovin a jsou vhodné pro dojnice, výkrm skotu i koně. V ekologickém zemědělství je vojtěška ceněna pro svou schopnost zlepšovat půdní strukturu a potlačovat plevele v osevním postupu.

×

Online poptávka

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Poptávka je určena výhradně k zasílání poptávek, nebo dotazů souvisejících s činností dané firmy/firem. Zprávy mohou být korekturovány našimi operátory, následně jsou zaslány klientovi.